Čaká vás nákup nového notebooku a máte pocit, že zo všetkých strán na vás útočia „nadupané mašiny“ ospevované superlatívmi? Zorientovať sa v bohatej ponuke moderných notebookov nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Začať môžete napríklad tak, že sa pozriete na najlepšie značky notebookov. Od 80. rokoch 20. storočia, kedy sa laptopy/notebooky objavili na scéne prvýkrát, majú za sebou najikonickejšie značky veľký kus práce, čoho dôkazom je aj ich bohatá ponuka notebookov v rôznej vybavenosti.
Najlepšie značky notebookov
Akú značku notebooku zvoliť? A záleží ešte vôbec na značke notebooku? Pravdou je, že mnohé svetovo známe súčasné značky vyrábajú notebooky v rôznych cenových reláciách, čomu zodpovedá aj ich hardvérová výbava, výkon a odporúčané využitie. Rozptyl cien notebookov je taký obrovský (s výnimkou niektorých značiek – ako je napríklad Apple), že vzniká priestor aj na rôzne užívateľské skúsenosti. Stačí, ak pri kúpe nezohľadníte svoje očakávanie a riadite sa iba dobrou cenovou dostupnosťou. V takom prípade sa aj tá najospevovanejšia značka môže dostať na váš čierny zoznam, lebo ten „obyčajný základný notebook“ nemal ani zďaleka dostatočný výkon na náročnejšie úlohy.
Pri kúpe nového notebooku ste tak najdôležitejším faktorom práve vy – vaše potreby, spôsoby využívania notebooku, rozpočet i doterajšie skúsenosti. Iné nároky na kvalitný notebook bude mať študent strednej či vysokej školy a úplne inak sa k jeho výberu postaví profesionálny grafik, architekt a nadšenec najnovších herných titulov. I napriek tomu však nezaškodí mať prehľad o značkách notebookov, ktorých ponuka stojí za pozornosť. Do nasledujúceho zoznamu sme preto vybrali značky, ktoré do vývoja notebookov sústavne investujú a snažia sa ich posúvať každou generáciou, sériou či modelovým radom na vyššiu úroveň. U kupujúcich dlhodobo vzbudzujú záujem a zbierajú pozitívne hodnotenia – ako od odbornej, tak i laickej verejnosti.
1. Apple
Medzi najlepšie značky notebookov patrí jedna z najznámejších elektronických spoločností na svete – americká značka Apple. Vznikla v roku 1976 a za dobu svojho pôsobenia sa stala synonymom výnimočnej kvality zostavenia, komponentov, výkonu, ale i spoľahlivej zákazníckej podpory. Značka je považovaná za prémiovú, preto v jej ponuke nemožno hľadať lacné notebooky ani notebooky zo strednej triedy.
Súčasťou MacBookov (označenie pre notebooky Apple) sú inovatívne a pokročilé čipy, ktoré Apple vyvíja vo vlastnej réžii. V porovnaní s tradičnými procesormi ohurujú vysokým výkonom, nízkou spotrebou energie, rýchlym spúšťaním aplikácií a programov. Za výkonom nezaostáva ani mimoriadne elegantný až luxusný dizajn, ktorý skvelo dopĺňajú kvalitné displeje s verným zobrazením farieb. Ich schopnosti si pochvaľujú najmä grafici. MacBooky sú tiež známe integráciou vlastného operačného systému macOS, ktorý je vysoko oceňovaný pre stabilitu, bezpečnosť a výbornú intuitívnosť. A keďže sa k tomuto balíku superlatívov pridávajú aj prémiové materiály s dlhou životnosťou, možno povedať, že rady MacBook Air a MacBook Pro presvedčia aj tých najnáročnejších kupujúcich.
2. Dell
Ak hľadáte ponuku notebookov, ktorá pod „jednou strechou“ pokrýva potreby hráčov, inžinierov, grafikov, no i bežných domácich používateľov, odporúčame zoznámiť sa notebookmi značky Dell. Táto americká značka, ktorá vznikla v roku 1984, si pravidelne vysluhuje pochvaly od užívateľov i odborníkov z celého sveta. Môže za to ich spoľahlivosť, odolnosť a skonštruovanie s ohľadom na náročné používanie. Notebooky Dell sú dostupné vo viacerých modelových radoch, ktoré sa od seba odlišujú určením (cieľovou skupinou) a schopnosťami. Poďme si ich v krátkosti predstaviť.
Modelový rad Dell XPS je označovaný za „vlajkovú loď“ pre vysoký výkon a špičkový dizajn, ktorým osloví náročných profesionálov. Ak pracujete v oblasti vedy a inžinierstva, vašu pozornosť zaujmú výborne vybavené notebooky Dell Precision, ktoré patria k najlepším notebookom na poli mobilných pracovných staníc. Notebooky Dell Latitude a Dell Vostro lákajú na atraktívny pomer cena/kvalita a široké využitie v kanceláriách a podnikateľskom prostredí. V segmente herných notebookov vyniká modelový rad Dell Alienware. Po označením Dell Inspiron zase nájdete notebooky vytvorené pre každodenné používanie – či už doma, alebo pri štúdiu.
3. Lenovo
Značka Lenovo sa preslávila extrémne odolnými hardvérovými komponentmi bez ohľadu na cenovú kategóriu. Jej počiatky vo výrobe počítačov siahajú do Číny v roku 1984, kedy figurovala ešte pod názvom Legend. Vo svojej histórii sa stala skutočne legendou. Notebooky modelového radu ThinkPad boli navrhnuté pre extrémne podmienky, majú robustnú konštrukciu, získali vojenské certifikácie a svoje úlohy spoľahlivo plnili aj na vesmírnych misiách. Dodnes si zachovali výborné vlastnosti a v mnohých firmách figurujú ako ideálna voľba pre náročné pracovné využitie.
Okrem „Thinkpad-ov“ sú tu však ešte ďalšie zaujímavé modelové rady. Študentov a domácich používateľov môže zaujať ponuka notebookov Lenovo IdeaPad. Tých kreatívnejších, ktorí často pracujú s multimédiami, si získajú notebooky Lenovo Yoga s 360°-ovým pántom, dotykovým displejom a možnosťou premeny na tablet. Hráči by si nemali nechať ujsť absolútne špičky vo výkone – herné notebooky Lenovo Legion. Medzi ich tromfy patrí pokročilé riešenie chladenia, displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou, najnovšie výkonné procesory a reproduktory s priestorovým zvukom.
4. ASUS
V roku 1989 bola v Taiwane založená dnes svetovo známa značka notebookov ASUS. Patrí k značkám, ktoré majú obsiahle portfólio notebookov pokrývajúce široké cenové spektrum. Nájdete tu ako notebooky lacné (základné), tak aj notebooky z prémiových materiálov zostavené zo špičkových komponentov. Vo všeobecnosti však o nich možno povedať, že za prijateľnú cenu ponúkajú solídnu kvalitu.
Aj v tomto prípade získate názornejšiu predstavu krátkym priblížením populárnych modelových radov. Notebooky ASUS Zenbook sa vysporiadajú aj s najnáročnejším úlohami a dokážu konkurovať vlajkovým lodiam ďalších renomovaných značiek. Spájajú pokročilé technológie, precízne spracovanie a elegantný dizajn. Rad notebookov ASUS Vivobook zaujme už na prvý pohľad tenkými rámami displeja a hliníkovým saši. Vhodné sú pre domácich používateľov a študentov. Herný modelový rad ASUS ROG si zakladá na špičkovom výkone, krásnej a vysokodetailnej grafike, inteligentnom chladení a veľmi presnej klávesnici s atraktívnym športovým podsvietením.
5. HP
Počiatky značky HP, ktorej názov vznikol ako skratka z priezvisk dvoch zakladateľov firmy (Hewlett-Packard), sa datujú až do roku 1939. Za dobu svojho pôsobenia sa zaradila medzi najznámejšie a najväčšie IT spoločnosti na svete. Hoci sa môže zdať, že v súčasnosti ju predbehla dravá konkurencia, naďalej zostáva značkou s veľkým portfóliom notebookov naprieč širokou cenovou základňou. Notebooky značky HP presvedčia nielen v kancelárskom a firemnom prostredí, ale aj študentov, domácich používateľov a hráčov.
Ako sa zorientovať medzi stovkami notebookov HP? Zvážte účel nákupu a zamerajte sa na konkrétne modelové rady. Notebooky HP ProBook sú považované za výborné pracovné nástroje, ktoré sa dajú jednoducho „upgradovať“. Modely z radu HP EliteBook sa osvedčili ako špičkové firemné notebooky. Ak potrebujete notebook na výkonné grafické operácie, ktorý má dotykový a 360° otočný displej, siahnite po notebooku z modelového radu HP ZBook. Na každodennú prácu, štúdium a príležitostné hranie vznikol modelový rada HP Victus. Pri vyšších herných požiadavkách sa však radšej poobzerajte medzi notebookmi HP Omen. Absolútnu špičku pre náročných predstavujú v súčasnosti notebooky zo série HP Spectre x360.
6. MSI
Taiwanská značka MSI, teda Micro-Star International, sa do nášho výberu dostala z nasledujúceho dôvodu – je považovaná za jednu z najlepších značiek notebookov pre hranie hier, čomu takmer úplne podriadila svoj vývoj, výrobu a smerovanie inovácií. Ponuka notebookov na našom trhu nie je taká široká a ani nechce zaujať veľké spektrum kupujúcich, ak však hľadáte tie najvýkonnejšie notebooky pre hráčov, ste na správnej ceste. Notebooky MSI oceňujú dokonca aj profesionálni hráči e-športov!
V svete MSI notebookov vládne dravosť, špičkový výkon, masívne chladenie a jedinečný dizajn. Hráči si na svoje prídu pri notebookoch pochádzajúcich z modelových rád MSI Titan, MSI Stealth, MSI Raider, MSI Leopard a MSI Thin. A hoci je táto značka známa najmä hernými notebookmi, podarilo sa jej úspešne vstúpiť i na trh s notebookmi určenými pre biznis a tvorcov obsahu. Výborná odolnosť, elegancia a prenosnosť sa spájajú predovšetkým s modelovými radmi MSI Prestige, MSI Modern či MSI Creator.
7. Acer
Taiwanské korene má tiež značka Acer, ktorá bola založená už v roku 1976. Za dobu svojej existencie sa zaradila medzi popredných svetových výrobcov a dodávateľov počítačov a notebookov. Je tak veľká šanca, že medzi stovkami konfigurácií notebookov Acer, ktoré sa na našom trhu nachádzajú, nájde presne takú špecifikáciu, akú potrebujete. Spoločnosť totiž v súčasnosti vyrába notebooky vo všetkých cenových reláciách – od lacných, až po detailne vyladené herné mašiny.
Jednoduchý, lacný a ľahko použiteľný notebook na nenáročné používanie ponúka modelový rad Acer Chromebook. S ešte lepšími parametrami a širokou ponukou modelov sa o vašu pozornosť uchádzajú notebook Acer Aspire a Acer Extensa. Často cestujúcich ľudí a dochádzajúcich študentov môžu osloviť štýlové a elegantné notebooky Acer Swift, ktoré sa vyznačujú dizajnom zameraným na mobilitu. Povesť multimediálnych notebookov, ktoré potešia aj začínajúcich hráčov, si zase vyslúžili modely Acer Nitro. Tí, ktorí chcú svoje herné schopnosti posúvať na kvalitnom hernom notebooku, by sa zase mohli rozhliadnuť v ponuke notebookov Acer Predator.
8. Microsoft
Zrejme každý z nás už mal možnosť používať Microsoft Windows, ktorý je najrozšírenejším operačným systémom pre počítače a notebooky na celom svete. Stojí za ním legendárna americká značka Microsoft, ktorá vznikla v roku 1975. Dlhé desaťročia patrí medzi lídrov v oblasti softvérových riešení. V posledných rokoch však môžeme byť svedkom vzniku zaujímavých hmatateľných produktov. Táto značka sa totiž pustila do vývoja a výroby vlastného radu zariadení pod názvom Microsoft Surface.
Známe sú pod názvami Microsoft Surface Laptop (notebook) a Microsoft Surface Pro (tablet s flexibilným stojanom). Vynikajú vysokou kvalitou spracovania a elegantným dizajnom. Chvália sa bleskovým zapnutím, nadštandardne dlhou výdržou batérie a množstvom vylepšení, ktoré smerujú k podpore produktivity a kreativity používateľa. S jedinečnými funkciami Copilot+ PC (zapojenie umelej inteligencie) sa tak môžete posúvať vo schopnostiach ešte rýchlejšie.