Pravidelné alebo “generálne” upratovanie?
Obsah článku
Takmer každý deň sa nájde niečo, čo treba upratovať. Niektoré domáce práce je najlepšie urobiť hneď a mať v domácnosti poriadok v takzvanom udržiavacom móde. Iné práce počkajú, sú zdĺhavejšie a majú sviatočný alebo sezónny charakter. Veľké jarné a vianočné upratovanie azda nikomu netreba zvlášť predstavovať.
Ak sa chcete stať skutočnými majstrami na upratovanie vytvorte si denný, týždenný aj mesačný plán. Okrem tohto základného delenia môžete mať dvakrát do roka v rámci harmonogramu zahrnuté aj generálne upratovanie, kedy sa povenujete všetkému, na čo počas roka nezvýšilo času. S pomocou prehľadu o domácich prácach, môžete svoje upratovanie lepšie rozvrhnúť a nestresovať sa návalovými prácami, ani “míňať” voľnú sobotu na upratovanie. Dokonca aj neočakávaná návšteva vás zastihne pripravených. Ako si domáce práce zmysluplne zadeliť do plánu upratovania?
Čo upratovať denne?
- Usteľte postele a vyvetrajte cez dokorán otvorené okná (aspoň 10 minút).
- Zozbierajte špinavú bielizeň a odložte ju do pracieho koša.
- Umyte riady a udržujte pracovnú dosku na kuchynskej linke v čistote. Ak sa niečo pripáli na sporáku, alebo vyleje na dno teplovzdušnej rúry, znečistenú plochu očistite hneď, ako vychladne.
- Upracte rozhádzané veci. Odkladajte veci vždy na svoje miesto, ušetríte čas pri ich hľadaní.
- Pozametajte najfrekventovanejšie miesta. Ak máte robotický vysávač, nastavte mu trasu tak, aby tieto miesto upratal dôkladne.
Čo upratovať týždenne?
- Utrite prach na vodorovných plochách – na nábytku, poličkách, parapetoch.
- Povysávajte podlahy a koberce v celej domácnosti.
- Umyte podlahy. Na pomoc si vezmite kvalitný mop, ktorý vás pri práci nebude zdržiavať.
- Vymeňte posteľnú bielizeň. Podľa odporúčaní odborníkov na spánok a hygienu by sa posteľná bielizeň mala meniť raz za 7 – 10 dní. Hromadia sa v nej zvyšky potu, prachu aj odumretých kožných buniek, čo je živnou pôdou pre roztoče. V čistých a voňavých obliečkach sa zlepší kvalita spánku, aj pleť bude čistejšia.
- Umyte umývadlo, vaňu, sprchový kút, zrkadlá. Okrem chemických čističov na dezinfekciu a odvápnenie si na pomoc môžete zobrať aj parný čistič, ktorý kombinuje vysoký tlak a horúcu paru. Účinne odstraňuje nánosy nečistôt a zanecháva povrchy hygienicky čisté.
Čo upratovať mesačne?
- Raz za mesiac vyložte obsah chladničky a umyte jej steny, poličky aj tesnenie. Zbavte sa potravín, ktoré už nie sú vhodné na konzumáciu. Navyše – v chladničke sa nebude šíriť nepríjemná aróma a zlepší sa v nej cirkulácia chladného vzduchu. (Náš tip č.1: Ako ukladať potraviny do chladničky?)
- Vyčistite práčku aj umývačku riadu – tesnenie, dvierka, zásobník na čistiace prostriedky, odtokovú hadicu (ak je dostupná), filter. Na odvápnenie práčky spoľahlivo funguje kombinácia octu a pracieho programu na vyššej teplote (min. 60 °C). (Náš tip č.2: Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa, zápachu a nečistôt?)
- Lustre a svietidlá očistite od prachu. Poometajte pavučiny z kútov a garníž.
- Povysávajte ťažšie dostupné miesta, ktoré bežne vynechávate – pod posteľou, za záhlavím postele, medzi matracmi, čalúnenie.
- Vykonajte drobné opravy, na ktoré by ste neskôr zabudli a možno by znemožnili používanie danej veci – prišite gombík na saku, zašite dierku na nohaviciach, vankúši, opravte oškretý drevený nábytok (na menšie ryhy výborne funguje potieranie prekrojeným orechom), vyčistite fľaky na kobercoch, či koženke.
Čo zahrnúť do generálneho upratovania? (raz za 3 – 6 mesiacov)
- Približne raz za pol roka sa pustite do revízie skríň s oblečením a skriniek v kuchyni.
- Pri upratovaní sa snažte zbaviť vecí, ktoré sú pokazené, nepotrebujete ich, alebo ich už nepoužívate. Uvoľníte tak priestor pre nové, užitočnejšie.
- Umyte okná, žalúzie, rámy okien aj okenné parapety. Oplatí sa vymeniť ručné umývanie okien za praktický akumulátorový čistič (vysávač) na okná. Pôsobením podtlaku rovnomerne odsáva tekutinu z okenných výplní a zanecháva iba minimum šmúh.
- Vytepujte koberce. Pri tejto náročnej práci sa zíde mať po ruke výkonný tepovač.
- Zbavte kuchynské spotrebiče mastnoty, olejových fŕkancov a pripálenín – dôkladné očistenie už isto potrebuje rúra, sporák, varná doska, mikrovlnka, aj digestor. (Náš tip č.3: Ako vyčistiť mikrovlnku? a tiež aj Rady a tipy, ako vyčistiť špinavú rúru)
- Vyperte paplóny a vankúše, z detskej izby zozbierajte plyšové hračky a tiež ich dajte oprať. Ak už majú vaše paplóny najlepšie roky za sebou, sú zležané a s uvoľneným prešívaním, zvážte kúpu nových súprav.
Upratovanie ľahko a rýchlo: Osvojte si tieto zásady
Isto nám dáte za pravdu, že väčšie upratovanie sa nedá zvládnuť za pár hodín. Najmä, ak chcete mať vo svojich veciach poriadok na dlhšiu dobu a tešiť sa z útulného domáceho prostredia. Na začiatok si vyhraďte čas a myslite pritom realisticky. Skutočne zvládnete upratovať ešte 3 – 4 hodiny po návrate z práce? Sú doma aj deti? Nebudú sa vám motať pod nohy a hádať sa o každé pokazené autíčko, ktoré ste mali v pláne poslať do “večných lovíšť”?
✅ Pripravte si všetky nevyhnutné pomôcky
Nie je nič horšie, ako strácať čas hľadaním handričiek, čistiacich prostriedkov a pomocníkov na upratovanie na poslednú chvíľu. Aj vám sa stáva, že pred vysávaním nemôžete nájsť štrbinový nástavec?
Ak by ste si objednali upratovaciu firmu, prišli by k vám s celým transportným upratovacím, v ktorom je všetko, čo pre veľké upratovanie potrebujú ma po ruke. Takýto vozík je však pre bežnú domácnosť zbytočne objemný, stačí si v kúpeľni alebo v komore vyhradiť jednu skrinku, kde odložíte najčastejšie používané čističe, hubky, vlhčené aj suché utierky. Vezmete ich so sebou do vedierka alebo plastového koša a spoločne sa presúvate z izby do izby.
✅ Majte po ruke správne čistiace prostriedky
Univerzálny čistič 4v1 zvládne vyleštiť zrkadlá, zbaviť rúru mastnoty, prinavrátiť lesk vodovodným batériám a plus ďalšie supervlastnosti. Tiež máte doma na poličke čističe, ktoré ohurujú svojou multifunkčnosťou, no svoju prácu robia polovičato, alebo s nimi upratovanie trvá dlhšie?
Lepším riešením sú overené čističe, ktoré sú určené na konkrétny povrch. Rovnako tak majte po ruke aj zásobu rozmanitých handričiek a hubiek. Vhodné je zadovážiť si handričky rôznych farieb a jemnosti – aby ste sa vyhli ich zámene. Inak sa môže stať, že zrkadlo budete leštiť tou istou handričkou, ktorou ste naposledy nanášali olejový prípravok na lesk dreveného nábytku.
✅ Pracujte od hora nadol a zľava doprava
Upratovanie vyžaduje systém. Bez neho môže byť vaša snaha zbytočne zdĺhavá. Veď čo sa stane, keď najskôr poutierate prach až potom zvesíte záclony? Prach sa znova rozvíri a po chvíli sa začne opäť usadzovať na nábytku. Zlaté pravidlo upratovania hovorí o tom, že by sme sa v každej miestnosti (či už veľkej obývačke, alebo malej predsieni) mali pri upratovaní postupovať zhora smerom nadol.
- Môže to vyzerať tak, že najskôr zmetiete pavučiny z kútov a od stropu, zložíte záclony, otvoríte okno a pustíte dnu čerstvý vzduch. Za ten čas napríklad vyvetráte posteľ, poutierate a poumývate prach (opäť od najvyšších poličiek smerom k nižším). Necháte prach usadiť a pred koncom povysávate prach a nečistoty z podlahy. Ideálne takým vysávačom, ktorý je vybavený účinným filtrom, aby zachytil aj tie najmenšie prachové nečistoty a nevracal ich späť do vzduchu.
Ak chcete ušetriť kroky, môžete do upratovania miestnosti zakomponovať aj druhé pravidlo – pohybovať sa zľava doprava, v smere hodinových ručičiek. Nebudete chodiť z jednej strany izby na druhú, pekne krok za krokom ju dookola celú prejdete a dáte všetky veci na poriadok. Vezmite si na pomoc napríklad väčší zberný plastový kôš, do ktorého budete odkladať veci, ktoré buď do izby nepatria, alebo ich chcete rovno vyhodiť.
📌 Pre upratovanie s dôrazom na vysokú hygienu pozrite aj našu recenziu: Vysávač Mamibot s UV lampou – prístroj priamo vyvinutý pre boj s roztočmi a prachom
✅ Zbavte sa pri upratovaní vecí, ktoré nepotrebujete
Upratovanie pôsobí na mnohých ľudí upokojujúco. Poriadok v skriniach a zásuvkách priam zázračne navodí aj pokoj mysle a prinesie usporiadanie myšlienok. Za rok sa v našich domácnostiach dokáže nahromadiť množstvo nepotrebných vecí. Ďalšie zase vypovedajú svoju úlohu a bez šance na opravu zaberajú miesto v komore alebo pivnici.
Veci, ktoré ste nepoužili minimálne polrok, odložte do krabice, mimo dohľad. Ak vám nebudú chýbať ani po roku, nasleduje druhá fáza zbavovacieho procesu – môžete ich vyhodiť, darovať alebo zrecyklovať.
Najčastejšie ide o nenosené oblečenie. Vyraďte tiež staré nepoužívané spotrebiče a elektroniku (vrátane káblov a nabíjačiek), poobíjané alebo prasknuté riady, kozmetiku, ktorú ste prestali používať (od otvorenia má trvanlivosť iba niekoľko mesiacov, podlieha oxidácii), staré hračky, pokazené kabelky, popraskané opasky, či zájdenú bižutériu, …
Obrázky – zdroj: pixabay.com