Obsah článku
Prečo je potrebné kávovar odvápňovať?
Voda na väčšina územia Slovenska je tvrdá. Aj keď neohrozuje zdravie ľudí, je rizikom pre spotrebiče, ktoré dokážu pomocou výhrevných telies a špirál ohrievať vodu. Vápenaté usadeniny sa vyzrážajú a hromadia na viditeľných aj neviditeľných miestach. Najčastejšie obaľujú výhrevné teleso. Vrstvy vápenatých usadenín spôsobujú dlhší ohrev vody a väčšiu spotrebu elektrickej energie. Pri dlhodobom pôsobení vysokých teplôt a tiež aj znížení prietoku vody cez trúbky a trysky hrozí vážne poškodenie dôležitých komponentov až znefunkčnenie kávovaru, na ktoré sa po odbornej obhliadke určite nebude vzťahovať záruka.
Druhým dôležitým aspektom je kvalita kávy. Vo vápenatých usadeninách sa rozmnožujú rôzne baktérie a mikroorganizmy. Aj keď ich var pravdepodobne zničí, predstave lahodnej šálky kávy uberajú percentá na chutnosti. Voda zo zavápnených prístrojov obsahuje množstvo malých čiastočiek. Sú viditeľné voľným okom, spôsobujú zakalenie a negatívne vplývajú na chuť obľúbenej kávy. Navyše v mliečnej tryske sa zachytávajú aj zvyšky mlieka. Výsledná káva z neudržiavaného kávovaru vás rozhodne nepohľadí na duši.
Kedy a ako často odvápňovať kávovar?
Záleží od frekvencie používania kávovaru. Je rozdiel, ak váš kávovar pripraví za deň 3-4 šálky kávy, a iné, ak ide o stroj vo firemnej kuchynke alebo profi kávovar v kaviarni, ktorý sa takmer nezastaví. Väčšina moderných kávovarov oznamuje, že je potrebné vykonať odvápnenie. Niektoré fungujú na základe “štatistík” – počítajú pretečené litre vody alebo počet pripravených šálok kávy. V lepšom prípade na základe testovacieho prúžku vody nastavíte na prístroji tvrdosť vody a kávovar frekvenciu odvápňovania prispôsobí. Pri najpokročilejších modeloch kávovar vyhodnotí zanesenie výhrevných telies a oznámi, že treba opäť vykonať odvápnenie. Tieto signály určite neprehliadajte.
Za najdlhší interval medzi odvápňovania sa považujú 3 mesiace. Aj to iba v takom prípade, že kávovar nepatrí k vyťaženým. Frekvencia odvápňovania, ktorá uchová kávovar v dobrej funkčnosti a predĺži jeho životnosť sa pohybuje v intervale 3 – 4 týždne, v závislosti od tvrdosti vody a častosti používania.
Odvápnenie kávovaru krok za krokom
Je niekoľko možností, ako kávovar zbaviť vápenatých usadenín. Rátajte s tým, že sa v ňom môžu nachádzať aj miesta, ku ktorým nemáte prístup, preto starostlivo čítajte návod na odvápnenie. Pravdepodobne bude potrebné kúpiť odvápňovač. Môže mať podobu tekutiny, ktorá sa riedi vodou alebo formu tabliet. Vápenaté usadeniny majú zásaditý charakter. Aby ste sa ich zbavili potrebujete vytvoriť kyslé podmienky. Ak nechcete, aby došlo k poškodeniu súčiastok, treba dodržať predpísané pomery. Silné kyseliny totiž môžu napríklad poškodiť povrch výhrevných špirál.
Prejdime k základným postupom podľa typu kávovara.
Ako odvápniť automatický kávovar?
Výhodou automatického kávovara je jeho automatizovaný chod – kávu melie, dávkuje a horúcou vodou zalieva. V ideálnom prípade je vybavený aj automatickým dekalcifikačným programom – po stlačení tlačidla sa dokáže vyčistiť sám. Potrebuje iba vašu minimálnu asistenciu – do nádoby na vodu vlejte dekalcifikačný roztok, nádobu dolejte do plna vodou a spustite režim čistenia. Všetky zavápnené časti by mali byť vystavené pôsobeniu horúcej vody s odvápňovačom a následne dôkladne prepláchnuté.
Ako odvápniť pákový kávovar?
Pákové kávovary sú iba málokedy vybavené automatickým čistením. Nasledujúci postup je použiteľný pre všetky typy kávovarov, ktoré je potrebné odvápniť manuálne. Čo musíte urobiť?
- Do nádoby na vodu dajte vhodný odvápňovač podľa návodu a odporúčaní. Zvyšok dolejte vodou.
- Kávovar zapnite a nechajte pretiecť približne polovicu zriedeného roztoku.
- Kávovar vypnite a zvyšok roztoku nechajte pôsobiť cca 20-30 minút.
- Vypustite druhú polovicu roztoku. Nezabudnite aj na prečistenie parnej trysky.
- Do prázdnej nádoby dajte čistú vodu a celý proces zopakujte. Dôkladne tak prepláchnete útroby kávovaru od zvyškov čistiaceho roztoku.
Odvápnenie kávovaru – babské rady
Bežne sa v domácnostiach deje odvápňovanie pomocou octu. Funguje v kúpeľni, pri rýchlovarných kanviciach aj pri čistení zanesených otvorov na žehličke. Zo skúsenosti spotrebiteľov pred vami je určite lepšie používať iba zriedený, slabší roztok. Ocot je síce lacný, no v neriedenej podobe aj veľmi agresívny čistiaci prostriedok, ktorý by výrobcovia neodporučili. Medzi babské rady patrí aj „slabšia“ kyselina citrónová, ktorá sa mieša v pomere – 1 lyžica na liter vody. Pri oboch možnostiach musíte kávovarom niekoľko krát prehnať horúcu čistú vodu, aby ste sa zbavili prenikavej arómy.
Je len na vašom uvážení, akú starostlivosť kávovaru doprajete. Neraz predstavuje investíciu za niekoľko stoviek eur, po ktorej ste už dlho túžili, preto sa oplatí dať si záležať aj na spôsobe jeho údržby a nešetriť na nesprávnom mieste.
3 pravidlá pre odvápňovač
- Vápenaté usadeniny sú zásadité. Poradí si s nimi iba látka, ktorá je chemicky kyslá.
- Odvápňovač nesmie byť agresívny k materiálom, z ktorých je vyrobený kávovar. Dodržiavajte pokyny výrobcu o čistení. Predídete poškodeniu súčiastok kávovara.
- Odvápňovač musí byť zdravotne nezávadný!
Ako odvápniť kávovar Dolce Gusto?
Ako odvápniť kávovar DeLonghi?
Ako odvápniť kávovar Nespresso?
Ako odvápniť kávovar Tchibo?
Používam filter na vodu – musím odvápňovať?
Máte možnosť umiestniť do nádržky vodný filter? Tento malý komponent je skutočne šikovnou pomôckou, ktorá spoľahlivo funguje proti tvorbe vodného kameňa, zachytáva chlór, ťažké kovy a ílovité častice. Kvalita vody na prípravu kávy je vylepšená a kávovar v podstatne menšej miere zanášaný minerálmi. Ani vodný filter však nie je úplne stopercentný, preto aspoň raz za pol rok vykonajte odvápnenie kávovaru.
Ak je káva vaším hnacím motorom, starostlivosť o kávovar by mala byť samozrejmosťou. Nezanedbávajte každodenné základné čistenie, ani neprehliadajte indikátory, ktoré upozorňujú na odvápnenie. Máte na to minimálne 4 dôvody: ochrana kávovaru, úspora elektrickej energie, hygienická príprava a výborná chuť kávy.