Dospela som k rozhodnutiu, že potrebujem tyčový vysávač. Akumulátorový. Je pravdou, že klasický vysávač je svojím výkonom nenahraditeľný, no chcela som pomocníka, ktorý bude kedykoľvek po ruke. Pod dlhšom zvažovaní a návšteve niekoľkých kamenných obchodov padla voľba na dlhodobo dobre predávaný tyčový vysávač Electrolux zo série Ergorapido, konkrétne s označením Electrolux EER73DB. V nasledujúcej recenzii vám bližšie popíšem moje skúsenosti s používaním, doplnené o zaujímavé fotky, v ktorých uvidíte všetky dôležité detaily
Obsah článku
Prečo tyčový vysávač 2v1?
Tyčové vysávače sa spolu s robotickými vysávačmi delia o pomyselné prvé miesto na výslní (a v popularite). Kým roboty si to šikovne ženú naprieč celou domácnosťou, tyčový vysávač aj naďalej potrebuje asistenciu človeka, no je expresne po ruke a na mieste, kde ho najviac potrebujete.
V našej domácnosti sú podlahy a koberce približne v pomere 1:1. Koberce majú nízky vlas, podlahy sú zo spevneného linolea, cez plávajúcu, až po tvrdú podlahu. V dome sú výrazné prahy, aj schody. Hoci by mi robotický vysávač prácu značne uľahčil, tak či onak by som s ním musela manipulovať viac, ako by mi bolo príjemné. Zároveň som chcela aj ručný vysávač, keďže prítomnosť malých detí a domácich miláčikov zvyčajne znamená veľa omrviniek na miestach, kde by ich nik nečakal. Ručný vysávač dobre poslúži aj v aute. Tyčové vysávače s mokrým stieraním alebo parnou funkciou (3v1) sú síce top novinkami, tieto funkcie aktuálne nepotrebujem. Výber sa mi teda zúžil, už stačilo iba vyselektovať produkty v rámci rozpočtu a s čo najlepšími recenziami. Pre Electrolux EER73DB som sa rozhodla z troch dôvodov:
- Je na trhu dlhšie a sprevádzajú ho vysoké pozitívne hodnotenia. K dispozícii je množstvo videí, kde si môžete vysávač prezrieť priamo v akcii.
- Veľmi dobre sa držal v ruke a jeho hmotnosť som cítila iba minimálne.
- Neprekračoval zamýšľaný rozpočet (do 150 €).
Zložený za pár minút
Akumulátorový tyčový vysávač sa dodáva čiastočne rozložený. Uviesť ho do chodu však zvládne určite každý. Stačí, ak rukoväť zasuniete do zvyšku konštrukcie a jednou skrutkou na pár zatočení utiahnete.
Rovnako jednoducho zložíte aj stojan, ktorý má zároveň funkciu nabíjacej stanice. Priznávam, že som si vopred nezisťovala, aký dlhý je prívodný kábel k stojanu, no našťastie, Electrolux to poňal prakticky a napájací kábel meria približne 120 cm, takže bez problémov dosiahne aj do vyššie položených zásuviek.
Hlavnú jednotku (ručný vysávač) je potrebné pred prvým spustením odpáskovať, vybrať izolačnú bielu textíliu a zacvaknúť naspäť. Samotný návod na zloženie je obrázkový, jasný a ľahko zrozumiteľný. Jediné, s čím som si na prvýkrát nevedela poradiť, bolo vybratie nadstavca na ručný vysávač (úzka kefka s červenými štetinami, ktorá je uložená v stojane). Po niekoľkých pokusoch hore-dole, dopredu-dozadu, už viem ako ho šikovne vybrať.
Výkon na tvrdých podlahách a kobercoch
O tyčových, ale aj robotických vysávačoch koluje chýr, že sa im dobre darí iba na tvrdých podlahách. Práve na túto skutočnosť som sa pri testovaní vysávaču zamerala asi najviac.
Samotný ťah vysávača je na pocit zrovnateľný s ťahom klasického vysávača, ktorý máme doma. Veľkým plusom navyše je šikovná a maximálne efektívna motorová kefa v prednej časti základnej hlavice, ktorá urobí veľký kus roboty.
Hlava vysávača je vďaka systému EasySteer mimoriadne flexibilná (otočná v uhle 180°, rýchlo vyberá “zákruty” a obchádza nábytok). Spolu s kefou sa dokonca aj rýchlejšie pohybuje. Štetiny na kefe rýchlo rotujú smerom dopredu, čím manipuláciu s vysávačom zjednodušujú, ale aj odľahčujú. Kefe neujdú popadané vlasy, ani chlpy zvierat (namotá ich na seba). Vlákno kobercov dokonca mierne ponadvihuje a teda razom vyzerajú lepšie.
Na linoleu a tvrdých podlahách pracuje vysávač rovnako účinne – zbiera prach, omrvinky, vlasy a dá sa s ním pohybovať svižne, bez toho, že by unavil ruku, hoci má ťažisko v spodnej časti.
Hlučnosť, ktorá neruší
Je 79 dB na vysávač veľa alebo primerane? Ak by sme túto hodnotu porovnali s konkurenciou, zistíme, že ide o prijateľný priemer (sú vysávače hlučnejšie, ale aj tichšie). Hlučnosť tohto modelu vysávača z môjho pohľadu nie je pri chode obťažujúca. Je ho počuť, no “zvuk”, ktorý vydáva, u nás doma nikoho neznervózňuje. Dokonca ani mačku.
Pri subjektívnom hodnotení môžem povedať, že o niečo tichšie ide po kobercoch. Akonáhle prejdem na tvrdú podlahu, k zvuku motora sa pridávajú aj štetiny z kefky, ktoré narážajú o podlahu.
Na čo je vysávaču predné svetlo?
“A dá sa toto osvetlenie niekde vypnúť?” Presne tieto otázky som položila pri prezentácii vysávača v obchode. Nie je to zbytočný odber energie z akumulátora? Veď predsa nevysávam doma po tme…
V prednej časti hlavici sú 4 LED svetlá (LED osvetlenie DustSpotter), ktoré svietia okamžite po uvedení vysávača do chodu a nedajú nikde vypnúť. Ako veľmi som sa pri mojom pôvodnom uvažovaní mýlila! Toto LED osvetlenie je perfektné. Zrazu vidíte prach, ktorý ste dovtedy prehliadali, “svietite si na cestu” za každou omrvinkou, pod nábytok, okolo kvetov, do každého tmavého miesta domácnosti. A teda len konštatujem, že takéto osvetlenie by bolo super aj na ručnej jednotke, najmä pri vysávaní interiéru auta.
Koľko zvládne na jedno nabitie?
Electrolux EER73DB je bezdrôtový, poháňaný lítiovou batériou Turbo Power s výkonom 17 W. Papierovo by mal po plnom nabití (za 3-4 hodiny) zvládnuť 30 minút pri klasickom výkone a 13 minút na vysokom výkone (výkon sa prepína tlačidlom pod zapínaním). Indikátor batérie je svetelný, rozdelený na tretiny (3 rozsvietené dieliky = 100 % kapacity akumulátora, 2 dieliky = 50 – 75 % kapacity, 1 dielik = 25 – 50 % kapacity).
Pravidelne ním naraz vysávam plochu do 100 m2 a pracujem takmer výhradne iba s vyšším výkonom. Milým prekvapením je preto pre mňa skutočnosť, že aj po približne 15 minútach chodu vysávač stále funguje a na batérii sa ukazuje pokles iba o jeden dielik.
Vidíte neporiadok, ktorý vysávač pozbieral!
O výborne výsledky vysávania sa postará cyklónová technológia, ktorá oddeľuje prach od vzduchu. V útrobách vysávaču je skladaný kónický filter, ktorý je možné umývať pod tečúcou vodou a sušiť na slnku. Všeobecne sa uvádza, že filtre by sme aj pri údržbe a čistení mali meniť približne raz za 3 mesiace. Preto som si vopred zisťovala aj cenu náhradného originálneho filtra. Predávajú sa v balení 2 kusov, ktoré sa dá kúpiť za 11 – 12 eur, čo je primeraná cena vzhľadom na dobu použitia.
Zbernou nádobou vysávača Electrolux EER73DB je plastová nádoba s objemom 0,5 litra, ktorá je priemernou hodnotou v prípade tyčových akumulátorových modelov. Na tomto modeli absentuje indikátor plnosti nádoby. Môže vám to sťažiť používanie? Podľa môjho názoru – NIE. Do zbernej nádoby totiž vidíte, a preto je pomerne jednoduché včas ju vysypať. Ak je príliš preplnená, vysávač sa viac potrápi a prichádza o svoju účinnosť (zanecháva sa sebou ťažšie omrvinky).
Čistenie vysávača
Oceňujem výborné dielenské spracovanie! Všetko diely do seba poľahky a bez použitia hrubej sily zapadajú. Cvak a je to! Nielen ručná jednotka do hlavnej, ale aj rozobratie zbernej nádoby, jej vysypanie a následné osadenie naspäť, sú otázkou krátkej chvíľky. Počítajte však s tým, že na sieťke okolo filtra sa môže usádzať hrubšia vrstva prachu, ktorá sa pri manipulácii rýchlo opäť rozvíri do ovzdušia. Preto je najlepšie čistiť zbernú nádobu priamo nad vonkajším odpadkovým košom, alebo aspoň minimálne do vrecka, ktoré rýchlo uzavriete a vhodíte do koša.
Pravidelne treba venovať pozornosť motorovej kefe. Namotávajú sa na ňu vlasy, chlpy, nite. V mojom prípade ju dokonca jeden krát zamotalo klbko vlny, ktoré sa odkotúľalo pod posteľ. Rotačnú kefu držia v hlave vysávače dva istiace prvky – kovový rám v strede a bočný plastový klip. Uvoľnením oboch prvkov kefu vyberiete a pomocou nožničiek rýchlo očistíte. Jej stredom ide tenký vodiaci pás, do ktorého dám jeden hrot nožničiek a prejdem z jednej strany na druhú. Oberiem nečistoty, vložím naspäť a hotovo!
Vo vyšších a novších modeloch série vysávačov Electrolux Ergorapido už nájdete technológiu BrushRollClean, kde stačí zošliapnuť pedál a zamotané vlákna a vlasy sa z hubice vysávača automaticky odstránia.
Ako prebieha nabíjanie?
Súčasťou balenia je stojan s integrovaním nabíjaním. Vysávač odložíte do stojanu a do ďalšieho použitia máte istotu, že bude na 100 % pripravený. Keď je akumulátor kompletne nabitý, indikátor nabitia bude pomaly občasne blikať.
V stojane je vysávač zároveň aj v bezpečnej polohe, odolnej voči prevrhnutiu. Nemá totiž sklopnú rukoväť, parkovaciu pozíciu, ani možnosť zafixovania polohy v stoji v hlavicovom kĺbe. Dá sa síce voľne postaviť, ak však o vysávač niekto zavadí, hlavná časť spadne smerom dozadu.
Našli sa aj nedostatky?
Na jednu “chybičku krásy” som prišla po prvých použitiach a pretrváva aj teraz, po mesiacoch. S vysávačom sa ľahko manipuluje a navyše ho čiastočne ženie dopredu aj kefa. Preto z času na čas narazím do nábytku alebo prahu. Hoci je hlavica z odolného plastu, nebolo by na škodu, keby má v prednej časti zopár tlmiacich prvkov, ktoré ochránia hlavicu aj nábytok pred oškretím.
Záverečné zhrnutie
Tyčový akumulátorový vysávač Electrolux EER73DB je overenou stálicou na trhu s množstvom spokojných hodnotení od reálnych používateľov. Ponúka výborný pomer cena / kvalita. Na jeho úspech nadviazali aj novšie modely, ktorá ponúkajú o niečo vyššiu výdrž na jedno nabitie (35 a 45 minút) a automatické čistenie kefy.
Tento model však naplno splnil moje očakávania a aj z dovtedy neobľúbeného vysávania sa stala činnosť, ktorú mám zvládnutú behom chvíľky. V 4 z 5 vysávaní úplne nahradil klasický vysávač.
Páči sa mi jednoduchosť ovládania, skladania, čistenia aj jeho výkon na rôznych povrchoch.
✅ Nepremeškajte ďalšie tipy na šikovné a obľúbené tyčové vysávače od overených výrobcov.