Vo výsledku môže výbava pre novorodenca znamenať nemalú finančnú záťaž, preto vám radi poradíme, aké najdôležitejšie veci do výbavy pre bábätko patria, zameriame sa na počet kusov oblečenia, potreby na kúpanie, spanie, hranie, cestovanie aj výživu. S príchodom nového človiečika sa zrazu aj u vás doma ocitne “milión” drobností, preto si povieme aj viac o tom, ako k nakupovaniu pristupovať ekonomicky a rozumne, aby ste sa nezahltili predmetmi, ktoré zostanú bez využitia.
Nemáte čas? Rýchla navigácia:
Máme pre vás niekoľko zaujímavých rád a tipov, zoznamy vecí pre novorodenca, do pôrodnice, aj pre mamičky. Nájdete tu stručný zoznam aj zaujímavé PDF, kde je spísané všetko potrebné. Ak máte svoje “must have”, bez ktorého si neviete prvé týždne s bábätkom predstaviť, budeme radi, ak sa podelíte o skúsenosti.
Obsah článku
- Základná výbava do pôrodnice
- Zoznam najdôležitejších vecí pre bábätko od narodenia
- Základné oblečenie pre deti od narodenia do 3 mesiacov
- Výživa a dojčenie
- Kúpanie, hygiena a starostlivosť po kúpaní
- Pre pokojný spánok
- Prebaľovanie
- Na prechádzku a cestovanie
- Ne/povinná výbava, ktorá môže pomôcť
- Feedo.sk
- Prezrite si zjednodušený zoznam vecí pre bábätko aj budúcu mamičku
- 📥 Výbava pre bábätko – PDF
Viete, s čím sa najčastejšie musia popasovať mamičky počas prvých dní od narodenia bábätka? V živote ženy, ale aj v rámci jej rodiny, ide o veľkú zmenu, na ktorú sa síce dá vopred pripraviť, no nedajú sa všetky situácie predvídať. Aj preto je niekedy zložité vyskladať výbavu pre bábätko tak, aby vám nič nechýbalo alebo naopak, aby sa vám doma nehromadili nevyužité veci.
Veríme, že si vytvoríte aspoň akú-takú predstavu, ktorá vás nasmeruje k tomu, ako racionálne a bez zbytočného premýšľania nakúpiť základnú výbavu pre vás aj vaše bábätko.
Základná výbava do pôrodnice
Každé tehotenstvo má svoj individuálny priebeh a jeho zavŕšenie – samotný pôrod – vyvoláva v ženách azda najväčšie obavy. Veríme, že aj vo vašom prípade prebehne všetko bez problémov a aby ste si pobyt v nemocnici spríjemnili, pripravte si tašku do pôrodnice so všetkým dôležitým, aby ste nemuseli riešiť stresové situácie navyše.
Ako vyzerá výbavička pre bábätko do pôrodnice?
So sebou do tašky pribaľte iba zopár základných kúskov oblečenia – bavlnená košieľka, dupačky, tenké bavlnené body, rozopínací kabátik. S oblečením to nemusíte preháňať, pretože počas prvých dní života bude bábätko pravdepodobne v “erárnom”, nemocničnom oblečení.
Isto sa vám však zíde čiapočka (častý prievan na izbách a chodbe), ponožky, rukavičky (aby sa bábätko nepoškriabalo), bavlnené látkové plienky (na odgrgnutie po kŕmení), jednorazové plienky, vlhčené obrúsky, cumlík. Nezabudnite ani na ochranný krém proti zapareninám a jednorazové prebaľovacie podložky.
Na odchod z pôrodnice sa pripravte najmä s ohľadom na ročné obdobie. Do vajíčka/autosedačky budete potrebovať zavinovačku, deku, poprípade nánožník. S domu si dajte doniesť kabátik, hrubší alebo tenší overal v závislosti od vonkajšej teploty, poprípade sadu označovanú ako “súpravička do pôrodnice”. Pamätajte, že párdňový drobček ešte nemá dostatočne vyvinutú termoreguláciu a môže sa veľmi rýchlo podchladiť alebo naopak – prehriať. Pravidelne preto kontrolujte, či nemá studené (alebo veľmi horúce) ruky, nožičky, noštek alebo hrudnú kosť.
Čo si má zo sebou zobrať mamička?
Podstatne viac vecí so sebou potrebuje čerstvá mamička. Či už prebehne pôrod prirodzeným spôsobom alebo sekciou, potrebuje výbavu, vďaka ktorej sa bude cítiť pohodlne aj v krízových situáciách.
⏩ Oblečenie
- 3 ks tehotenských nočných košieľ, ktoré sú uspôsobené na dojčenie. Pyžamo je nepraktické, najmä z dôvodu pravidelných kontrol hojenia rán.
- župan
- prezúvky a šľapky (žabky) do sprchy – prevencia pred plesňovými ochoreniami
- bavlnená spodnú bielizeň, ponožky
⏩ Hygienické pomôcky
Nepremokavé jednorazové podložky (cca 5 – 6 ks), popôrodné vložky (30 ks), toaletný papier, sprchový gél, šampón, mydlo, zubná kefka a pasta, vreckovky, tampóny do podprsenky, vlhčené utierky, kalciová masť na popraskané bradavky
⏩ Do osobnej lekárničky
Lieky, ktoré bežne užívate, teplomer, sprej do nosa a balzam na pery (v nemocnici pacientom zo skúseností často praskajú pery).
📌 Vezmite si so sebou aj príbor, pohár/ álku a tanier, ak viete, že to vo vašej nemocnici vyžadujú.
⏩ Nezabudnite na dôležité doklady:
- občiansky preukaz
- tehotenský preukaz
- zdravotná kartička
- kópia sobášneho listu (alebo prehlásenie o otcovstve z matriky)
Zoznam najdôležitejších vecí pre bábätko od narodenia
Prichádzame k tomu najzaujímavejšiemu, na čo sa starostlivo pripravuje každá budúca mamička už niekoľko týždňov až mesiacov pred príchodom bábätka. Skúsené mamičky nám dajú za pravdu, že pri svojich prvorodených deťoch možno polovicu vecí nevyužili, ďalšiu netrafili veľkosťou a tiež sa občas vybrali aj nepraktickou cestou a zistili, že tie trendy, no úzke rifle predsa len neprospejú dobrej nálade bábätka.
Základné oblečenie pre deti od narodenia do 3 mesiacov
Prepadli ste nákupnému ošiaľu a komoda sa plní drobnými kúskami oblečenia? Toto obdobie má svoje čaro, no môže sa stať, že v skutočnosti využijete menej ako polovicu. Dieťatko môže vyrásť rýchlejšie, ako ste čakali. Môže sa tiež narodiť väčšie/menšie, ako ste čakali. Či dokonca sa stáva aj to, že na pohľad krásne oblečenie je menej pohodlné a ťažko sa oblieka. Ako na to? V základnej výbave (štandardne veľkosť 50,56) stačí mať kvalitné, dobre kombinovateľné kúsky, ktoré sa navzájom dopĺňajú, napríklad:
- 6 kusov body so širokým otvorom okolo krku – pre ľahké obliekanie (napr. ako výhodná sada spolu)
- 2 – 3 bavlnené kabátiky alebo tenké svetríky
- dupačky a polodupačky 3 ks
- 5 párov ponožiek
- 2 – 3 bavlnené čiapky na ochranu fontanely
- bavlnené rukavičky
- 2 novorodenecké súpravičky, keď chcete bábätko pekne obliecť
Zdá sa vám to málo? Veci z prvej veľkosti využijete iba počas prvého mesiaca. Potom u nasledujú ďalšie veľkosti – 62 a 68, s ktorými vydržíte od 2.mesiaca do takmer polroka.
Stačí, ak sa zásobite v podobnom počte ako pri prvej veľkosti. Pridajte mäkký flísový overal na spanie, mikinky, svetre alebo šaty, capačky. Ak máte zimné bábätko, neobídete sa bez hrejivých horných vrstiev – bunda, zateplené nohavice, overal, čiapky, šál, rukavičky. Pozor na „kožušinku“ na bundičkách. Vyzerá parádne, ale môže ublížiť.
❗ Kapucňa na mikinách je zradná – bábätko môže na temene hlavy tlačiť. Uprednostnite pohodlie a kvalitné materiály pred módnymi trendmi…
Výživa a dojčenie
Dojčenie je ten najprirodzenejší spôsob výživy pre najmenších drobčekov. Nie vždy však ide všetko podľa predstáv a po niekoľkých dňoch s zapálenými prsníkmi, budete ďakovať za moderné výdobytky doby, ktoré kŕmenie bábätiek podstatne zjednodušujú. Vo výbave sa preto oplatí mať:
- dojčenské fľaše s cumlíkmi (1 – 2 ks, zídu sa aj pri podávaní čaju a čistej vody)
- kefku na čistenie fliaš
- termoobal na fľašu – udržuje optimálnu teplotu obsahu fľašky niekoľko hodín.
- odsávačku na mlieko
- nádobky alebo vrecká na odsávané mlieko (materské mlieko môžete mraziť až 3 mesiace)
- zásobu tampónov do podprsenky
K menej potrebnej výbave patrí sterilizátor fliaš alebo ohrievač na fľaše. Síce prinášajú zjednodušenie, treba rátať s tým, že zaberajú miesto a navyše – existujú aj praktickejšie a lacnejšie spôsoby, ako si poradiť. Pre nákupom si skúste ohrievač na fľaše požičať od známej – budete mať istotu, že nepôjde o vyhodené peniaze.
Kúpanie, hygiena a starostlivosť po kúpaní
To malé žabiatko je tak krehké! Pre kúpaním majú rešpekt nielen oteckovia, ale aj mamičky. Najmenšie bábätká sú citlivé na výkyvy teplôt, preto je lepšie, ak prebieha kúpanie v miestnosti s optimálnou teplotou a v menšom množstve vody, kde máte lepšiu kontrolu nad jej teplotou.
Zaobstarajte si plastovú vaničku, protišmykovú podložku, teplomer do vody (napr. v tvare rybky alebo kačičky). Pri kúpaní je dobré mať poblíž aj prebaľovací pult (veľmi obľúbené sú pulty na kolieskach, ktoré si môžete presúvať po celej domácnosti). Nezabudnite na mäkučký froté uterák. Niektoré bábätká totiž nemajú kúpanie v láske (stačí jedna zlá skúsenosť), preto im treba tento povinný rituál čo najviac spríjemniť.
Okrem toho je dobré mať po ruke aj malé vrecko s potrebami pre hygienu. Malo by obsahovať zaoblené nožničky na nechty, lieh na vytieranie pupčeka, gázové štvorčeky, odsávačku hlienov, vatové tyčinky (špeciálny bezpečný tvar pre deti), kefu alebo hrebeň na vlásky a šetrnú detskú kozmetiku (ideálne hypoalergénnu, ktorá nedráždi oči).
Pre pokojný spánok
Vybrať kvalitnú detskú postieľku nemusí byť v súčasnej ponuke vôbec náročné. Postieľky pre bábätká sú vyrábané v rozmeroch pre matrac 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm. Určite nebude problém nájsť prevedenie, ktoré presne zapasuje k nábytku v spálni alebo novej detskej izbe. Ak ste nižšia, stavte na postieľku so sťahovacou bočnicou – zjednoduší manipuláciu s bábätkom a ušetrí váš ubolený chrbát alebo hojenie jaziev z pôrodu.
Do postieľky budete potrebovať – matrac, plachtu na matrac (2-3 ks), prvé mesiace zavinovačku (perinka na 3 mašle, suché zipsy) alebo ulitku, spací vak, ochranné hniezdo. Paplón a vankúšik pribúdajú až v neskoršom veku. Použitie vankúša sa odporúča až pre deti staršie ako 2 roky.
Ak chcete vytvoriť dokonalé útočisko, detskú postieľku doplní aj baldachýn a kolotoč nad postieľku. Nie sú však nevyhnutnou výbavou. Čo by sme však odporučili je monitor dychu alebo detskú pestúnku, ktorých úloha je predovšetkým praktická. Obľúbeným prvkom je určite textilný vreckár (plienky, vlhčené obrúsky a krémy po ruke). Rovnako tak je dobré mať pri postieľke praktickú plochu na prebaľovanie, či už priamo jednoduchý prebaľovací pult ponad postieľku alebo prebaľovací pult, ktorý je súčasťou komody.
❓ Máme kúpiť do postieľky nepremokavú plachtu?
Pogumovaná vrstva takejto plachty neprepúšťa teplo. To sa hromadí pod bábätkom, spôsobuje prehriatie a môže viesť k SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat).
❓ Chcem kúpiť dekoračné vankúše do postieľky?
Domčeky, sovičky, pletené uzly, zvieratká a rôzne ďalšie tvary vankúšov sú síce esteticky pútavé, pre mladé mamičky častokrát aj nepraktické. Hromadí sa na nich prach, bábätko ich môže pozvracať a čo je najhoršie, môžu ohroziť bábätko na živote, ak mu vankúš prekryje noštek a ústa. Radšej stavte na minimalizmus a bezpečie!
Prebaľovanie
Túto tému sme začali už pri postieľke. Prebaľovací pult patrí medzi najviac využívanú výbavu pre bábätko. Je vhodný pre deti od narodenia do 6 mesiacov. Slúži nielen na prebaľovanie, ale aj prezliekanie. Výhodou je zvýšená poloha – mamička sa nemusí hlboko skláňať nad posteľ alebo gauč a šetrí tak svoju chrbticu.
Okrem tejto pevnej a stabilnej pomôcky, majte po ruke jednorazové aj látkové plienky, masť proti zapareninám (napríklad Sudocream, Bepanthen alebo Rybilku), teplomer s ohybnou špičkou (na meranie teploty v zadočku), vlhčené utierky a menší uzatvárateľný kôš na použité plienky.
❓ Koľko balíkov plienok kúpiť do zásoby?
Stačí jedno balenie. Nemusíte plniť komoru nákupmi pred pôrodom. Môže sa totiž stať, že vaša prvá voľba plienok nebude vyhovovať a bábätko bude zloženie plienok dráždiť. Preto je lepšie flexibilne reagovať a plienky kupovať postupne.
Na prechádzku a cestovanie
Kočík patrí medzi najobľúbenejšie prvky výbavy pre bábätko. Aký kočík kúpiť? V tomto prípade je náročné dať univerzálnu radu. Rozhoduje totiž vás rozpočet, vkus a skúsenosti. Nájdete mamičku, ktorá je spokojná s kočíkom za 200 €, iná sa obzerá po prevedení za päťnásobok ceny.
Na prvé týždne a mesiace budete však isto potrebovať komfortnú a bezpečnú kočíkovú vaničku, ideálne na podvozku s rôznou intenzitou pohupovania. Kľúčovými faktormi výberu môže byť aj terén a kvalita vozovky (veľké nafukovacie kolesá si s jazdou do kopca aj po výmoľoch), rozmery výťahu, schodov, voľné miesto na chodbe, a.i.
Pre letné bábätko nezabudnite zaobstarať sieťku proti hmyzu, nastaviteľnú clonu proti slnku a pláštenku do dažďa. Zimné bábätko bude zase potrebovať, aby sa do kočíka zmestil aj zateplený fusak alebo hrubšia deka, preto pozor na veľkosť vaničky. Nesmie chýbať ani nánožník a skutočne užitočný rukávnik pre mamičku na rukoväť, aby jej pri tlačení kočíka nemrzli ruky.
Na cestovanie autom budete potrebovať spoľahlivú a bezpečnú autosedačku. Najčastejšie ide o tzv. vajíčko, ktoré sa umiestňuje proti smeru jazdy a dá sa nakliknuť na podvozok kočíka. Do autosedačky si môžete zaobstarať vyberateľnú mäkkú zavinovačku, ktorá má predpripravené otvory na bezpečnostné pásy.
✅✅✅ Mnoho mamičiek zistí, že sa pri cestovaní s bábätkom sa musia vzdať svojej kabelky. Miesto nej prichádza na scénu rozmerovo väčšia taška, do ktorej sa zmestí veľa nevyhnutnej výbavy pre bábätko (plienky, fľaška, vlhčené obrúčky, náhradné oblečenie, cumlík v obale, látková plienka, podložka na prebaľovanie a i.).
Ne/povinná výbava, ktorá môže pomôcť
Na záver tohto prehľadu sme si nechali tú časť výbavy, ktorá síce nepatrí k povinným, ale má svoje zaujímavé využitie.
- Hracia deka a podložka s hrazdičkou – pre rozvoj motoriky, zmyslov, úchopu,…
- Detské lehátko – bezpečné miesto v domácnosti, kde môžete na pár minút denne svoje dieťatko odložiť.
- Nosič, šatka na nosenie bábätka
- Hrkálky, hryzatká, gumené knižky, leporelá, pískajúce hračky,…
Feedo.sk
E-shop s výživou a tovarom pre bábätká a malé deti sa snaží svojimi službami a dobrou dostupnosťou uľahčiť život mamičkám. Ak očakávate v rodine prírastok, isto si obľúbite prívetivé prostredie tohto online obchodu, kde pravidelne pripravujú výhodné akcie a zľavy v kategóriách dojčenské produkty, hračky, kočíky, autosedačky, kozmetika, oblečenie, plienky a výživa.
Zobraziť ponukuVýbava pre bábätko sa zvyčajne vyšplhá smerom k stovkám eur. Ak vám niekto z rodiny alebo kamarátok ponúkne pomoc, neodmietnite. Oblečenie na prvé týždne po narodení je vo väčšine prípadov ako nové, nosené iba pár týždňov. Niektoré časti výbavičky sa dajú požičať, posunúť, v rámci rodiny „podediť“. Rátajte s tým, že malý drobček bude rásť veľmi rýchlo a aj vy budete radi, ak sa vám priebežne bude miesto v skriniach uvoľňovať na väčšie čísla.
Prezrite si zjednodušený zoznam vecí pre bábätko aj budúcu mamičku
Výbava pre bábätko do pôrodnice
- bavlnená košieľka
- dupačky 2 ks
- tenké bavlnené body 3 ks
- rozopínací kabátik
- čiapočka, ponožky, rukavičky
- bavlnené látkové plienky cca 40 ks
- jednorazové plienky 3 ks
- vlhčené obrúsky – 2 balenia
- cumlík
- ochranný krém proti zapareninám
- jednorazové prebaľovacie podložky 3ks
- do vajíčka/autosedačky zavinovačku, deku, nánožník
- kabátik, hrubší alebo tenší overal (podľa počasia)
- sada “súpravička do pôrodnice”
Výbava pre mamičku do pôrodnice
Oblečenie
- 3 ks tehotenských nočných košieľ (určené na dojčenie)
- župan, prezúvky a šľapky (žabky) do sprchy
- bavlnená spodná bielizeň, ponožky
Hygienické pomôcky
- nepremokavé jednorazové podložky (cca 5 – 6 ks)
- popôrodné vložky (30 ks)
- toaletný papier a vreckovky
- sprchový gél, šampón, mydlo, zubná kefka a pasta
- tampóny do podprsenky
- kalciová masť na popraskané bradavky
Do osobnej lekárničky
- lieky, ktoré bežne užívate
- teplomer
- sprej do nosa a balzam na pery
Nezabudnite na dôležité doklady
- občiansky preukaz
- tehotenský preukaz
- zdravotná kartička
- kópia sobášneho listu (alebo prehlásenie o otcovstve z matriky)
Oblečenie pre novorodenca
Veľkosť 50/56
- body so širokým otvorom okolo krku 6 ks
- 2 – 3 bavlnené kabátiky alebo tenké svetríky
- 3 ks dupačky a polodupačky
- 5 párov ponožiek
- 2 – 3 bavlnené čiapky na ochranu fontanely
- bavlnené rukavičky
- 2 novorodenecké súpravičky
Ďalej od veľkosti 62 aj:
- mäkký flísový overal na spanie
- mikinky, svetre alebo šaty
- capačky
- pre zimné bábätko – bunda, zateplené nohavice, overal, čiapky, šál, rukavičky
Výživa a dojčenie
- dojčenské fľaše s cumlíkmi (1 – 2 ks)
- kefka na čistenie fľaše
- termoobal na fľašu
- odsávačka na mlieko
- nádobky alebo vrecká na odsávané mlieko
- zásoba tampónov do podprsenky
Môže sa zísť:
- sterilizátor fliaš
- ohrievač fliaš
Pre pokojný spánok
- detská postieľka (so sťahovacou bočnicou)
- matrac
- plachta na matrac (2-3 ks)
- zavinovačka alebo ulitka
- spací vak
- ochranné hniezdo
Môže sa zísť:
- baldachýn a kolotoč nad postieľku
- monitor dychu
- detská pestúnka
- textilný vreckár (na plienky, vlhčené obrúsky a krémy)
Prebaľovanie
- prebaľovací pult
- jednorazové aj látkové plienky
- masť proti zapareninám
- teplomer s ohybnou špičkou
- vlhčené utierky
- uzatvárateľný kôš na použité plienky
Kúpanie a hygiena
- plastová vanička
- protišmyková podložka
- teplomer do vody (napr. v tvare rybky alebo kačičky)
- prebaľovací pult
- mäkučký froté uterák a župan
Malé vrecko s potrebami pre hygienu:
- zaoblené nožničky na nechty
- lieh na vytieranie pupčeka
- odsávačka hlienov
- vatové tyčinky
- kefa alebo hrebeň na vlásky
- šetrná detská kozmetika (hypoalergénna, ktorá nedráždi oči)
Na prechádzku a cestovanie
- kočík s hlbokou vaničkou
- autosedačka / vajíčko (kategória 0-13 kg)
- sieťka proti hmyzu na kočík
- nastaviteľná clona proti slnku a pláštenka do dažďa
- fusak alebo hrubšia deka
- rukávnik pre mamičku na rukoväť
- mäkká zavinovačka do autosedačky
Ďalšia výbavička
- hracia deka / podložka s hrazdičkou
- detské lehátko
- nosič / šatka na nosenie bábätka
- hrkálky, hryzátka, gumené knižky, leporelá